Parafia Złotoria

        Wiemy, że figury i krzyże przydrożne były wyrazem wiary mieszkańców. Ludzie wierzący potrzebowali znaków obecności Pana Boga i Maryi, aby mogli ich prosić w trudnych sprawach codziennego życia. Miejsce ich położenia nie było przypadkowe. Najczęściej stały przy drodze na rozstajach dróg. To symbol ludzkich wyborów, co zrobić, którą drogą pójść w swoim życiu, komu zawierzyć ? 

W Silnie od czasów powojennych znajdują się; ceglana kapliczka, dwa krzyże przydrożne oraz figurka św. Józefa. Mają one także ciekawą historie powstania.

Największą i najładniejszą figurką w Silnie jest Kapliczka Maryjna znajduje się w centrum Silna na rozdrożu dróg obecnie ulic Wiślanej i Toruńskiej przy budynku dawnej szkoły. Jak przekazują świadkowie tamtych czasów, została ona wybudowana w latach 50. ubiegłego wieku jako wotum wdzięczności za dar macierzyństwa i narodzin dziecka. Mieszkający wówczas w pobliskiej szkole nauczyciele p. Psarscy bardzo pragnęli dziecka, o co modlili się do Matki Bożej. Zaraz po wybudowaniu figurki ku czci Maryi poczęło się i urodziło im upragnione dziecko.

Cegła do budowy pochodziła prawdopodobnie z części rozebranego kościoła pomenonickiego w Silnie. Figurkę budował osobiście nauczyciel p. Psarski z pomocą okolicznych mężczyzn. Figurka została ogrodzona pięknym kutym ogrodzeniem, które wcześniej otaczało cmentarz protestancki. Drewnianą figurkę Maryi wykonał p. Józef Kamiński z Osieka. 

W 2019 roku obecna figurka przeszła kapitalny remont konserwatorski. Prace konserwatorskie wykonał p. Rafał Solski, a prace dekarskie w postaci miedzianego daszku wykonał miejscowy dekarz.

Krzyż przydrożny znajdujący się przy ul. Toruńskiej przy gospodarstwie p. Gerc stoi tam od niepamiętnych czasów. Jest jednak już kolejnym jego egzemplarzem, poprzednie uległy bowiem naturalnemu zniszczeniu. Obecny krzyż został wykonany przez p. Kazimierza Anusiaka z Nowej Wsi, drewno ofiarował p. Paweł Kalinowski. O ogrodzenie krzyża i przystrojenie w kwiaty dba rodzina p. Gerc. Uroczystego poświecenia krzyża dokonał ks. prob. Marian Wróblewski w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 2019 r. Nieopodal tego miejsca znajduje się kolejny krzyż, który upamiętnia zmarłych mieszańców Silna i okolic wyznania menonicko-protestanckiego, który zamieszkiwali tu do II wojny światowej. 

Krzyż przy ul. Toruńskiej w Silnie, przy gospodarstwie p. Gerc
Krzyż w Silnie upamietniający zmarłych mieszakńców wyznania protestanckiego
Krzyż w Silnie przy ul. Wiślanej - nad Wisłą, obok dawnego posterunku celnego
Figura św. Józefa w Silnie, przy ul. Sarniej 8

Kolejny krzyż znajduje się w Silnie przy ul. Wiślanej, w bardzo szczególnym miejscu, gdzie w czasach zaborów znajdował się posterunek celny. Jest usytuowany w niedalekiej odległości od Wisły, co sprawia, że rozciąga się za nim bardzo piękny widok. Na skutek zniszczenia, został wymieniony i zastąpiony nowym, który poświęcił około roku 2000 ks. Krzysztof Stanowicz – proboszcz parafii.

Figura św. Józefa znajduje się w odległej części Silna, na tzw. Nowym Świecie, niedaleko starej chaty menonickiej, przy ul. Sarna 8. Figura stoi na posesji p. Sławomira i Katarzyny Konrad. Pomysłodawcą i wykonawcą figury jest p. Konrad. Figura została uroczycie poświęcona w święto Józefa Robotnika 1 maja 2020 r. Było to w roku, który został ogłoszony przez papieża Franciszka Rokiem Św. Józefa w Kościele Katolickim. 

Grota Matki Bożej w Kopaninie to najbardziej okazałe miejsce kultu Maryjnego w Parafii. Jest ona wyjątkowym punktem odniesienia dla życia mieszkańców Kopanina. To obok niej znajduje się świetlica wiejska oraz kompleks rekreacyjny wsi. Figura została odnowiona w 1.05.2022 r. Jest ona miejscem spotkań na modlitwie majowej ku czci Matki Bożej.

W Nowej Wsi również znajdują się przydrożne krzyże. Stoją wzdłuż głównej drogi, aby przechodzący ludzie mogli zatrzymać się i prosić o błogosławieństwo Boże. Do dzisiejszego dnia w maju miejscowi parafianie gromadzą się przy krzyżu obok gospodarstwa p. Marcinkowskich, aby uczestniczyć w nabożeństwach ku czci Matki Bożej. Krzyż stał w tym miejscu przed II Wojną Światową, jednak w 1940 został on zniszczony przez Niemców, gdyż spłoszyły im tam się konie. 

Grota Matki Bożej w Kopaninie
Krzyżw Nowej Wsi, przy ul. Nad Drwęcą, obok gospodarstwa P. Marcinkowskich

Po wojnie mieszkańcy postawili nowy krzyż w tym  miejscu, który stał do 1973 roku, gdyż w tym czasie uległ naturalnemu zniszczeniu. Wówczas mieszkaniec Nowej Wsi – Roman Szczepanowski zbudował i postawił w tym miejscu kolejny krzyż, który został poświęcony przez ówczesnego proboszcza parafii Kaszczorek – ks. Józefa Klempa. Krzyż ten stoi do dnia dzisiejszego.

Drugi krzyż znajduje się na posesji p. Anusiaka. Został tam ustawiony w 1876 r. W czasie II Wojny Światowej – podczas wycofywania się Niemców, został przez nich podcięty. Po wojnie został naprawiony i ponownie ustawiony na swoim miejscu, gdzie stał do końca lat 80-tych XX wieku. Wówczas z powodu bardzo dużego zniszczenia mieszkaniec Nowej Wsi – Kazimierz Anusiak wykonał i postawił zupełnie nowy krzyż, który stoi do dziś. Krzyż został poświęcony przez proboszcza parafii Złotoria – ks. Krzysztofa Stanownicza na początku lat 90-tych.   

Krzyż Myśliwych w Złotorii jest szczególnym miejscem obok obelisku upamiętniającym miejsce spotkań tutejszych członków Koła Łowieckiego „Młodnik”. Dzięki ich inicjatywie i za ich przyczyną znalazł się tam poświęcony na pamiątkę 50-lecia powstania Koła. W obecności wszystkich zebranych członków i gości został on poświęcony w 2021 roku.

Najbardziej okazałą figurą w Złotorii jest kapliczka przy kościele z figurą Jezusa, który jedną ręką błogosławi wszystkim podróżującym, a drugą ręką wskazuje na swoje Najświętsze Serce, jako na źródło wszelkich łask. Kapliczka najprawdopodobniej została wybudowana z pozostałej po budowie cegły, w czasie budowy nowego kościoła ok. 1906 r. w stylu nawiązującym do neogotyckiego kościoła. Do ciekawostek należy fakt, że podczas II wojny światowej figura Jezusa była przechowywana na strychu z obawy przed Niemcami. Nikt nie domyślał się, że mieszkająca tam Niemka mogłaby przechowywać polską i katolicką relikwię. Dzięki niej przetrwała do dzisiejszego dnia.

         Ze względu na rozrastające się obok drzewa, figura uległa poważnemu zniszczeniu. Dzięki staraniom ks. M. Wróblewskiego została ona odrestaurowana w 2013 r. przez dr. P. Kołyszko oraz parafiankę – konserwatora zabytków – Julię Kisielewską-Modrzyńską.

Kapliczka przy kościele w Złotorii z figurą Jezusa
Krzyż w Złotorii przy ul. Toruńskiej

Świadkiem codziennego życia mieszkańców jest krzyż przydrożny znajdujący się przy ul. Toruńskiej na przeciwko posesji p. Ireny Olkiewiczowej, która przez całe swoje życie się nim opiekowała. To przy tym krzyżu do dziś parafianie gromadzą się przy okazji nabożeństw i okolicznościowych wydarzeń np.: procesji Bożego Ciała, podczas Misji św., wspomnień o Janie Pawle II, Godziny Miłosierdzia.

Nic nie wiemy o historii powstania kapliczki przy ul. Wiśniowej. Wiemy jednak, że została zbudowana w kształcie czworoboku z miejscowej czerwonej cegły. Na pewno istniała już przed II wojną światową, a jej położenie było związane ze starą drogą, która niegdyś prowadziła tam przez Złotorię.

Droga skręcała z obecnej ul. Toruńskiej obok nieistniejącego dziś młyna na Joradnie w stronę brodu na Drwęcy i dalej w kierunku Nowej Wsi.

Mieszkańcy wspominają też krzyż, który stał w Złotorii przy ul. Toruńskiej, przy obecnej posesji p. Żulewskich, ale niestety został on zlikwidowany.

Krzyż Myśliwych w Złotorii
Kapliczka przy ul.Wiśniowej w Złotorii

     

      W Złotorii przy ul. Lesniej, obok – obok posiadłości P. Andrzeja Hercki – znajduje się figura Matki Bożej, która ok. 1998 r. została poświęcona przez proboszcza naszej parafii ks. Krzysztofa Stanowicza.

        Ponadto krzyże znajdują się także przy naszych kościołach: w Złotorii i w Grabowcu. 

Krzyż przy kościele w Złotorii
Krzyż przy kościele w Grabowcu