Parafia Złotoria

        Wzdłuż szlaku spacerowego i rowerowego, na ulicy Warszawskiej, obok potocznie zwanego przez złotorian ,”starego” mostu na Drwęcy umieszczony został „Kącik Rybaka”. To następne miejsce upamiętniające bogatą historię wsi.

Dzieci z naszego przedszkola lubią to miejsce.

      Na tablicy spisano dzieje flisaczych rodów. Znalazły się tam również informacje o  znajdującym się obok moście, ważnym, strategicznym punkcie na mapie naszej wsi.

    Most drogowy na Drwęcy, położony na dawnym trakcie prowadzącym do Warszawy, łączy Toruń ze Złotorią i jednocześnie Ziemię Chełmińską z Ziemią Dobrzyńską.

Został on wybudowany i oficjalnie otwarty 16 grudnia 1893r. Był to most drewniany o długości 54 metrów, z pasem drogowym o szerokości około 4 m i pasem pieszym o szerokości około 1, 5 metra. 

 W okresie rozbiorów obowiązywała na nim opłata mostowa wynosząca 20 fenigów. 

Przed wybuchem I wojny światowej most kilkakrotnie przebudowywano, a w 1914 roku aby przeciwdziałać zniszczeniu wzmocniono jego konstrukcję metalowymi elementami – nitowaną kratownicą i podporami.

W  1939 r., w trakcie kampanii wrześniowej, most został wysadzony przez oddział saperów polskiej Armii Pomorze. Przeprawę odbudowały w 1941 roku władze niemieckie posiłkując się mieszkańcami okolicznych wsi.

A tak most wygląda jesienią.

Funkcje drogowe pełnił do lat 70-tych XX wieku, kiedy to w odległości 400 m w dół rzeki, wybudowano nowy betonowy most drogowy.

W latach 90-tych na czas remontu nowej przeprawy drogowej, zabytkowy most ponownie przejął funkcje drogowe dla pojazdów do 3,5 tony.

Obecnie, po remoncie w 2014 roku drewnianej nawierzchni, służy wyłącznie pieszym i cyklistom – użytkownikom biegnącej ścieżki rowerowej z Torunia do Osieka. Stary most w Złotorii, jest jedynym XIX-to wiecznym zachowanym mostem tego typu w regionie.

        Na spacerowiczów i rowerzystów oprócz tablicy informacyjnej  czeka urokliwa rzeźbiona ławeczka z której można podziwiać piękno złotoriańskiego krajobrazu przyrodniczego. 

     


    Uroczystego otwarcia dokonano 7 czerwca 2020 roku. Zadanie, przyjęte do realizacji Uchwałą Zebrania Wiejskiego, wykonano z Funduszu Sołeckiego.

       Piękny projekt graficzny tablicy wykonał społecznie art. graf. prof. Edward Saliński.; tekst opracowali: Barbara Kisielewska, Zbigniew Szczepański, Elżbieta Szczepaniec. O artystyczną oprawę miejsca zadbała Malwina Kwiatkowska, a o zieleń Izabela Fisz.

Rowerzyści też lubią Kącik Rybaka