Parafia Złotoria

Wjeżdżających do Złotorii, od strony Torunia , na budynkach przy ulicy Toruńskiej, wita mural przedstawiający jedno z najważniejszych wydarzeń w historii wsi.

Środkowy fragment muralu

W 1411 roku, na złotoriańskich polach, obok zamku, nastąpiła wymiana w pełni opieczętowanych dokumentów I Pokoju Toruńskiego pomiędzy królem Polski Władysławem    Jagiełłą a wielkim mistrzem zakonu krzyżackiego Heinrichem von Plauenem.

          Wydarzenie to zostało przedstawione na głównej ścianie muralu. Ale na muralu zostały pokazane także czasy współczesne, dlatego warto mu się przyjrzeć uważniej. Autor uwiecznił na bocznych ścianach dzisiejsze życie Złotorian, którzy z zaciekawieniem uczestniczą w historycznym wydarzeniu.

Odnajdziecie na nich przedstawicieli wszystkich działających w Złotorii aktywności społecznych; są strażacy, myśliwi, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, przestawiciele klubów „Wieśniackiego Klubu Biegackiego, „Rowerowej Złotorii”, motorowego, klubu morsa, kajakowego, tenisa stołowego, Koła Miłośników Historii Złotorii, jest też radosna pani sołtys, pomysłodawczyni dzieła. Swoistego uroku dodaje kot umieszczony na dachu którego chcą uratować strażacy

To 170 m. dzieło zaprojektował i wykonał zwycięzca  konkursu  ogłoszonego  przez  Radę Sołecką, 

Zachodni fragment muralu

mieszkaniec Złotorii art. grafik Cezary Mazurkiewicz, opieką merytoryczną pracę objął prof. Edward Saliński także Złotorianin. Mural, który został uroczyście odsłonięty w dniu 23 października 2021 r., jest wspaniałym świadectwem historii naszej miejscowości. Będzie wspierać naszą pamięć o przeszłości.

Wschodni fragment muralu
Uroczyste odsłonięcie muralu - 23.10.2021 r.
Tak powstawał mural
Wykonawca muralu - art. grafik Cezary Mazurkiewicz przy pracy
Odsłonięcie muralu - 23.10.2021 r.

Film z uroczystego odsłonięcia muralu

Galeria zdjęć z uroczystego odsłonięcia muralu