Parafia Złotoria

Widok ruin zamku z lotu ptaka

Zamek w Złotorii, położony u ujścia Drwęcy do Wisły, wybudowany został w połowie IV wieku jako jedna z ważniejszych warowni w strefie konfliktów polsko – krzyżackich. Miał charakter gotycki. Jako budulca użyto mocno palonej cegły. Wyniesiony został na planie wydłużonego prostokąta. Składał się z budynku mieszkalnego, otoczonego murem dziedzińca, oskarpowanej wieży obronnej oraz przedzamcza. Od wschodu otoczony fosą. Powierzchnia zamku wynosiła ok. 1750 m2. Zachowane obecnie elementy to fragment kwadratowej wieży o dwóch kondygnacjach, część murów odwodowych i murów przedzamcza.    

Zamek wybudowano w 1343 roku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego, celem zabezpieczenia granicy Ziemi Dobrzyńskiej oraz kontroli działa Krzyżaków w Toruniu. Wzniesiono go na miejscu drewnianego grodu książąt mazowieckich, który istniał od czasów wczesnego średniowiecza. Po śmierci Kazimierza Wielkiego zamek przypadł Kaźkowi Słupskiemu, jednak 9 września 1373 roku zajął go podstępnie książę gniewkowski Władysław Biały. Wkrótce jednak, licząc na łaskę króla Ludwika Węgierskiego, Władysław Biały zwrócił mu zamek. W celu odzyskania ojcowizny, 16 sierpnia 1375 roku Władysław Biały, przy pomocy rycerzy burgundzkich, ponownie opanowuje zamek i organizuje z niego wypady na Kujawy, co spowodowało kontrakcje wojsk królewskich Ludwika Węgierskiego, które 1 czerwca 1376 roku rozpoczęły oblężenie zamku. W czasie oblężenia zamku, w lipcu 1376 roku ranny został książę Kaźko Słupski, w wyniku czego zmarł po kilku miesiącach. Na początku 1377 roku Władysław Biały poddał zamek wojskom królewskim.  

W latach 1379-1393 zamek, wraz z Ziemią Dobrzyńską i częścią Kujaw, jako lenno od Ludwika Węgierskiego otrzymał Władysław Opolczyk. Jego dobre stosunki z Krzyżakami sprawiły, że w maju 1391 roku oddał bezprawnie zamek w zastaw Zakonowi Krzyżackiemu za 50 tys. florenów. Doprowadziło to do konfliktu między, upominającym się o swoją własność, królem Władysławem Jagiełłą, a wielkim mistrzem Konradem Wallenrodem. Po trwającym kilkanaście lat okresie wzajemnych pretensji i potyczek zakończonych pokojem w Raciążku, w 1404 roku wykupił go Władysław Jagiełło.   

2 września 1409 roku, po ośmiodniowym oblężeniu przez Krzyżaków, zamek został zdobyty i zniszczony na rozkaz wielkiego mistrza Urlicha von Jungingena.

W maju 1411 roku na polach w pobliżu zamku wymieniono opieczętowane dokumenty I Pokoju Toruńskiego, na mocy którego zamek znów stał się własnością Królestwa Polskiego, a Krzyżacy zobowiązali się wypłacić odszkodowanie za jego zniszczenie w wysokości 3 ton srebra. Za rozbitą przez nich warownię, Zygmunt Luksemburski zasądził dla Polski 15600 grzywien odszkodowania, czyli około 2 kg srebra za każdy metr kwadratowy. Niemcy wyznaczonej sumy jednak nie wypłacili i być może dlatego zamek już nigdy nie powrócił do dawnej świetności. 

Po drugim pokoju toruńskim, w wyniku którego granica z Zakonem Krzyżackim przesunięta została na północ, zamek utracił swe strategiczne znaczenie. Zamek został opuszczony i częściowo rozebrany, a uzyskane w ten sposób cegły zostały przeznaczone na budowę kościoła w Toruniu. Ostatecznej zniszczenie zamku nastąpiło podczas wojen napoleońskich.

Ciekawostką jest fakt, że w znanej wszystkim Polakom powieści Henryka Sienkiewicza – „Krzyżacy”, na zamku w Złotorii zmarła matka pięknej Danusi, raniona wcześniej w wyniku zdradzieckiego napadu Krzyżaków na dwór księcia Janusza Mazowieckiego.

 

Kolejna powieść, w której wzmiankowany jest zamek, to „Biały Książe” autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego. To właśnie w niej opisane są wydarzenia, gdy książę gniewkowski podstępnie zajmuje zamek.

Na początku XIX w. zamek ponownie uległ częściowej rozbiórce, której zaniechano z powodu bardzo mocnej zaprawy użytej do jego budowy.